Symbole na metkach prania

PRANIE – SYMBOLE NA METKACH

Witajcie,

Dziś ruszam do Was z wpisem na temat informacji, które możecie znaleźć na metkach dotyczących prania. Ostatnio mocno zwracam uwagę na to, jak prać. Mam mnóstwo ubrań wykonanych z tkanin naturalnych i nie są to ubrania, które chciałabym wyrzucić po jednym praniu, a wiadomo, że te wymagają szczególnej ostrożności. Poniżej po krótce przedstawię każdy znaczek, z którym możecie się spotkać szukając informacji na temat prania danej rzeczy.

Symbole te oznaczają zalecenia dotyczące postępowania z konkretnymi tkaninami. Etykiety na ubraniach w Polsce (za granicą może się ona różnić) obejmują cztery symbole w następującej kolejności: pranie, wybielanie, suszenie i prasowanie (w razie potrzeby czyszczenie chemiczne). Są one uniwersalnie używane przez producentów tkanin krajowych, jak i importowanych. 

TKANINA ODPORNA

Symbole na metkach prania
Symbol miski z wodą

To nic innego, jak materiał wytrzymały, czyli taki, na który nie musimy jakoś specjalnie uważać i na pewno bęben pralki go nie uszkodzi.

TKANINA DELIKATNA

Symbole na metkach prania
Symbol miski z wodą i dodatkową kreską pod miską

Jest to tkanina, która może ulec w praniu jakimś zmianom np. skurczyć się. Ważne jest, aby ubrania z takim oznaczeniem prać w specjalnym programie „pranie delikatne”. 

MOŻNA PRAĆ W TEMPERATURZE 95 °C ​

Symbole na metkach prania
Symbol miski z wodą i liczbą 95

Jest to temperatura, w której giną wszystkie bakterie np. szpitalne. W tak wysokiej temperaturze nie możemy jednak wyprać wielu rzeczy, a tylko pościel, piżamę, bieliznę chorego, dobrej jakości poszpitalne śpioszki dziecięce czy pieluchy (pieluchy i śpiochy nadające się do prania w tak wysokiej temperaturze znajdziemy np. w sklepie Mamyginekolog). Sprawdzi się tutaj uniwersalny proszek do prania, który przy białych rzeczach warto połączyć z wybielaczem optycznym.

MOŻNA PRAĆ W TEMPERATURZE MAKSYMALNIE 60 °C

Symbole na metkach prania
Symbol miski z wodą i liczbą 60

Temperatura do prania bawełnianej piżamy i bielizny zarówno białej, jak i tej o trwałych kolorach, pościeli dla alergików (za wyjątkiem tej z wełny, czy jedwabiu). Przy praniu dla alergików należy pamiętać o użyciu hipoalergicznego proszku do prania, bądź żelu do prania dla alergików.

MOŻNA PRAĆ W TEMPERATURZE MAKSYMALNIE 40 °C

Symbole na metkach prania
Symbol miski z wodą i liczbą 40

W tej temperaturze możemy wyprać obrus, pościel i bieliznę wykonane z białej, grubej, wytrzymałej bawełny, a także zgodnie z zaleceniami producenta na metce: kolorowe, bawełniane ubrania (np. koszule, bluzki, spodnie, ubrania robocze, odzież dla dzieci, materiał dżinsowy), pościel, obrusy i bieliznę o trwałych kolorach i inne kolorowe, wytrzymałe materiały. Należy pamiętać, aby do białych rzeczy użyć uniwersalny proszek do prania z rozjaśniaczem optycznym, a do tych kolorowych proszek, tabletki, bądź żele do prania materiałów kolorowych.

MOŻNA PRAĆ W TEMPERATURZE MAKSYMALNIE 30 °C

Symbole na metkach prania
Symbol miski z wodą i liczbą 30

W tej temperaturze pierzemy przede wszystkim ubrania wykonane z materiałów naturalnych, takich jak wełna, jedwab, czy mieszanina naturalnych włókien. Stosujemy zasadowe i silnie pieniące się proszki do prania włókien naturalnych, a do prania wełny najlepiej płyny do tego przeznaczone. 

TYLKO PRANIE RĘCZNE

Symbole na metkach prania
Symbol miski z wodą i zanurzoną ręką

Niestety mimo tego, że obecnie pralki posiadają opcję „pranie delikatne”, czy „pranie ręczne”, to jednak należy pamiętać, że pranie mechaniczne może mimo wszystko zniszczyć bardzo delikatny materiał np. 100% wełna merynosowa. Warto kierować się informacją na metce i niektóre rzeczy prać tylko ręcznie, mimo, że czasem nie mamy na to czasu, bądź chęci. W swojej szafie posiadam również koronkową bieliznę, którą właśnie z uwagi na koronkę piorę w misce, aby nie doszło do jakichkolwiek zaciągnięć materiału (można również wyprać w pralce, w specjalnym woreczku). Zdarza się również, że producent dla własnego bezpieczeństwa zaleca „pranie ręczne”, więc w tym przypadku przyda się przede wszystkim nasz zdrowy rozsądek i prawidłowa ocena tkaniny. Pranie ręczne możemy robić maksymalnie w 40 °C.

CZYŚCIĆ TYLKO CHEMICZNIE

Symbole na metkach prania
Symbol przekreślonej miski z wodą

Dotyczy to materiałów, które nie mogą w trakcie prania mieć styczności z wodą np. futro, naturalna skóra, puch, wyroby skóropodobne, czy grube tkaniny z naturalnych surowców. Pranie chemiczne to inaczej „czyszczenie na sucho”, czyli pranie w innym niż woda rozpuszczalniku.

MOŻNA WYBIELAĆ W ZIMNEJ WODZIE

Symbole na metkach prania
Symbol trójkąta z literami Cl - symbolem pierwiastka chlor

Do wybielania w zimnej wodzie musimy użyć wybielacza zawierającego Cl, czyli chlor. Skuteczne np. na poszarzałe firanki, aby przywrócić im nieskazitelną biel. 

NIE WYBIELAĆ

Symbole na metkach prania
Symbol przekreślonego trójkąta

Można prać tylko w łagodnym detergencie lub środku piorącym do kolorów. Środek wybielający może zniszczyć bardzo delikatną białą tkaninę, a kolorową odbarwić.

MOŻNA PRASOWAĆ W TEMPERATURZE MAKSYMALNIE 200 °C

Symbole na metkach prania
Symbol żelazka z trzema kropkami

Zalecane do tkanin bawełnianych i lnianych.

MOŻNA PRASOWAĆ W TEMPERATURZE MAKSYMALNIE 150 °C

Symbole na metkach prania
Symbol żelazka z dwiema kropkami

Zalecane do tkanin poliestrowych i wełny.

MOŻNA PRASOWAĆ W TEMPERATURZE MAKSYMALNIE 100 °C

Symbole na metkach prania
Symbol żelazka z jedną kropką

Zalecane do akrylu, nylonu i jedwabiu. 

NIE PRASOWAĆ

Symbole na metkach prania
Symbol przekreślonego żelazka

Nie możemy prasować np. ubrań z dzianiny, czy koszul non-iron.

CZYSZCZENIE CHEMICZNIE

Symbole na metkach prania
Symbol koła

Tak jak wspominałam wyżej, czyszczenie chemiczne polega na użyciu innych niż woda rozpuszczalników (każdy z nich ma swój symbol, który zostanie przedstawiony poniżej).

MOŻNA CZYŚCIĆ CHEMICZNIE Z UŻYCIEM ROZPUSZCZALNIKA

Symbole na metkach prania
Symbol koła z literą A w środku

Najskuteczniejszy w czyszczeniu, a więc najczęściej wykorzystywany rozpuszczalnik to czterochloroetylen. Jest to wysoko stabilizowany rozpuszczalnik chlorowy o wysokim stopniu pochłaniania brudu o niskiej lepkości i wysokiej czystości. Jest on szybkoschnący, zatem nie powoduje odbarwień, uszkodzeń, za wyjątkiem tych bardzo wrażliwych tkanin.

CZYŚCIĆ CHEMICZNIE WODĄ UTLENIONĄ, BENZYNĄ, CZYSTYM ALKOHOLEM LUB TYLKO R113

Symbole na metkach prania
Symbol koła z literą P w środku
Można czyścić przy użyciu perchloroetylenu i rozpuszczalników węglowodorodowych, R113 oraz R11.

CZYŚCIĆ CHEMICZNIE PALIWEM LOTNICZYM, CZYSTYM ALKOHOLEM LUB TYLKO R113

Symbole na metkach prania
Symbol koła z literą F w środku
Można czyścić przy użyciu rozpuszczalników węglowodorodowych oraz R113.

NIE CZYŚCIĆ CHEMICZNIE

Symbole na metkach prania
Symbol przekreślonego koła

W trakcie czyszczenia na sucho wykorzystuje się chemiczne środki czyszczące, a więc tkaniny prane w ten sposób muszą być na nie odporne. Nie wolno zatem czyścić chemicznie materiałów zawierających, bądź wykonanych z tworzywa sztucznego, PCV lub poliuretanu.

SUSZYĆ W STANIE ROZŁOŻONYM

Symbole na metkach prania
Symbol kwadratu z poziomą linią w środku

Ubranie suszymy w pozycji poziomej, na płaskiej powierzchni po uprzednim usunięciu nadmiaru wody. Ma to na celu zapobieganie wyciągnięciu się odzieży. 

MOŻNA SUSZYĆ W STANIE ROZWIESZONYM

Symbole na metkach prania
Symbol kwadratu z pionowymi liniami w środku

Suszymy bez usuwania nadmiaru wody (wykręcania), czyli wygładzony, ułożony lub powieszony np. na wieszaku do samodzielnego ocieknięcia w pomieszczeniu, bądź na zewnątrz. 

SUSZYĆ NA WIESZAKU

Symbole na metkach prania
Symbol kwadratu z łukiem u góry

Wilgotny ubiór suszymy na zewnątrz lub wewnątrz dobrze wietrznego pomieszczenia np. na suszarce po usunięciu nadmiaru wody.

MOŻNA SUSZYĆ W SUSZARCE BĘBNOWEJ W NORMALNEJ TEMPERATURZE

Symbole na metkach prania
Symbol kwadratu z kołem i dwiema kropkami w środku

Suszyć w normalnej temperaturze możemy wiele rzeczy, pod warunkiem, że są wykonane z tkanin odpornych na rozciąganie.

MOŻNA SUSZYĆ W SUSZARCE BĘBNOWEJ W ZMNIEJSZONEJ TEMPERATURZE

Symbole na metkach prania
Symbol kwadratu z kołem i jedną kropką w środku

Tutaj ciekawostka, bo w niskiej temperaturze możemy wysuszyć np. poduszki z pierza, którym samoistne schnięcie zajmuje bardzo dużo czasu. 

NIE SUSZYĆ W SUSZARCE BĘBNOWEJ

Symbole na metkach prania
Symbol przekreślonego kwadratu z kołem w środku

Z całą pewnością do suszarki bębnowej nie powinny trafić tkaniny delikatne i szlachetne, takie jak np. koronki, wełna, jedwab, czy kaszmir. Mogą one ulec zniszczeniu, podobnie, jak te na których producent wyraźnie zaznaczył na metce, że nie nadają się do suszenia mechanicznego.

Pamiętajcie, że postępując zgodnie z instrukcjami na metce możecie maksymalnie zwiększyć żywotność tkaniny i zmniejszyć ryzyko problemów przy praniu. Warto stosować zalecenia, aby cieszyć się swoim ulubionym ubraniem przez długie lata.

 

Olga

Uwaga! Obrazki użyte w artykule stanowią moją własność prywatną. Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody autora jest prawnie zabronione. 

Jeden Komentarz

  • Club

    Ten wpis mnie naprawdę uświadomił, że o ubrania powinno się dbać w stosowny sposób o, którym często zapominamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.